Vize ve Pasaport Hizmetleri

Turistik veya ticari amaçla yapılacak vize başvuruları Elektronik Vize Başvuru Sistemi (www.evisa.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilebilir.

İnternet bağlantısı olan her noktadan 3 dakika içerisinde pratik bir şekilde e-Vize almak mümkündür. E-vize sistemi şu anda Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Lehçe ve İspanyolca dillerine sahiptir. Visa ve Master Card kredi kartlarının vize ücretini ödemesine izin verilir. Vize almadan Türkiye’ye gelen yabancılar, havalimanlarındaki e-vize kiosklarından vize alabilecekler.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 10 adet kiosk bulunmaktadır.
Vize ücretlerine ilişkin bilgi Bakanlığının internet sitesinde (http://www.mfa.gov.tr/yabancilarin-tabi-oldugu-vize-rejimi.tr.mfa) mevcuttur.
Türkiye’ye nüfus cüzdanı ile giriş yapabilecek ülkeler:
1- Almanya
2- Belçika
3- Fransa
4- Gürcistan
5- Hollanda
6- İspanya
7- İsviçre
8- İtalya
9- KKTC
10- Lihtenştayn
11- Lüksemburg
12- Malta
13- Portekiz
14- Ukrayna
15- Yunanistan

E-Vize nedir?

E-Vize, Türkiye’ye giriş ve Türkiye içinde seyahate izin veren resmi bir belgedir.

E-Vize, Türk misyonlarında ve giriş limanlarında verilen vizelere bir alternatiftir.

Başvuru sahipleri, gerekli bilgileri girdikten ve kredi veya banka kartı (Mastercard, Visa veya UnionPay) ile ödeme yaptıktan sonra vizelerini elektronik olarak alırlar.

E-Vizenizi indirmeniz için bağlantı, başvurunuzun başarıyla tamamlandığı konusunda bilgilendirileceğiniz son adımda verilmektedir. Ayrıca, e-Vizenizi indirmek için aynı bağlantı size e-posta ile gönderilecektir. Giriş limanlarındaki pasaport kontrol memurları, sistemlerinde e-Vizenizi doğrulayabilir. Ancak, sistemlerinde herhangi bir arıza olması durumunda e-Vizenizi elektronik kopya (tablet PC, akıllı telefon vb.) Veya basılı kopya olarak yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

Diğer vizelerde olduğu gibi, giriş limanlarındaki ilgili Türk yetkililer, herhangi bir açıklama yapmadan bir e-Vize sahibinin Türkiye’ye girişini reddetme hakkını saklı tutar.

E-Vize başvurum için neye ihtiyacım var?
6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” nun 7.1b maddesi uyarınca, Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yabancılar, pasaport veya pasaport yerine en az 60 gün geçerli seyahat belgesi taşımalıdır” Uyruğunuza bağlı olarak, ek gereksinimler olabilir. Seyahat belgenizi ve seyahat tarihlerinizi seçtikten sonra bu gereksinimler hakkında bilgilendirileceksiniz.

E-Vize için kimler uygundur?
Aşağıda listelenen ülkelerin vatandaşları (https://www.evisa.gov.tr/en/info/who-is-eligible-for-e-visa/) gerekli kriterleri karşılamaları koşuluyla e-Vizeye hak kazanırlar. Bu kriterleri öğrenmek için Ana Sayfaya gidin, Uygula düğmesine tıklayın ve Seyahat Ülkenizi ve Seyahat Belgenizi seçin.

Talebinizi Gönderin

Cinsiyet *
Choose File
Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.